ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 78-71 - Αποχαιρετούν την πρώτη θέση οι ερυθρόλευκοι μετά την 3η ήττα τους

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 78-71

Με μια καταπληκτική εμφάνιση ο ΠΑΟΚ στέρησε την πρώτη θέση από τον Ολυμπιακό, ο οποίος μέτρησε την 3η ήττα του. Ο ΠΑΟΚ χτίζοντας από νωρίς μια καλή διαφορά επικράτησε εύκολα του Ολυμπιακού με τον αγώνα να λήγει με 78-71 πόντους.

Κάνοντας μια πρώτη αξιολόγηση του αγώνα φαίνεται πως ο Γκος ήταν αυτός που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη νίκη του ΠΑΟΚ, καθώς πέτυχε 24 καλάθια και 3 ασίστ.  Εξίσου δυνατή ήταν και η παρουσία του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου ο οποίος έδωσε μάχη στο παρκέ περισσότερο από κάθε άλλον παίχτη. (περισσότερα από 37’) Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, που αγωνίζεται ως δανεικός από τον Παναθηναϊκό, ήταν καταλυτικός αφού χρησιμοποίησε το ύψος του για να μαρκάρει σχεδόν κάθε αντίπαλο με επιτυχία τόσο μακριά όσο και κοντά στο καλάθι. Συνολικά μέτρησε 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 0 λάθη!

Με διψήφιες διαφορές κατά το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ο ΠΑΟΚ ανάγκασε τον Ολυμπιακό σε ένα διαρκές κυνήγι, γεγονός που προκάλεσε εκνευρισμό και κατ’ επέκταση και πολλά λάθη. Οι πόντοι στα δεκάλεπτα του αγώνα διαμορφώθηκαν ως εξής: 29-18 την πρώτη περίοδο, 44-33 τη δεύτερη περίοδο, 57-41 την τρίτη περίοδο και 78-71 την τέταρτη φέρνοντας τη νίκη στο Δικέφαλο του Βορρά. Ο Ολυμπιακός με 5/23 τρίποντα και 10 παραπάνω λάθη, οδηγήθηκε στην 3η ήττα του χάνοντας την πρωτιά και αποχαιρετώντας οριστικά τις ελάχιστες πιθανότητες για πλεονέκτημα έδρας.

Συνοπτικά λοιπόν, o ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη γιατί ήταν άριστα διαβασμένος και καθολικά καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Είχε 41% επιτυχία στα τρίποντα έναντι των αντιπάλων που είχαν 21%, έδωσε 15 ασίστ ενώ ο Ολυμπιακός 11, είχε 10 κλεψίματα και 7 λάθη, ενώ τα λάθη του Ολυμπιακού ήταν 10. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει σε 65-56, αλλά βρήκε 2 σερί καλάθια από το low post και απομακρύνθηκε και πάλι.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 6, Χαραλαμπόπουλος 9(1), Κατσίβελης 5(1), Τζάκσον 14, Γκος 24(5), Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 4, Τσόχλας, Μαργαρίτης 3(1), Ζάρας 2, Καραμανώλης, Τζόουνς 5(1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 12 (2τρ., 6 ασίστ), Πρίντεζης 6 (1), Παπανικολάου 11 (2τρ., 7 ριμπ.), Μάντζαρης 11, Μπόγρης 4, ΜακΛίν 8, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 6, Μιλουτίνοφ 2, Oυίλτζερ 11 (1), Τόμπσον.