ΜΟΝΑΚΟ - ΑΕΚ 94-100 - Η ΑΕΚ κατέκτησε και πάλι το Ευρωπαϊκό!

Το τρίτο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία της κατάφερε να προσθέσει η ΑΕΚ χθες βράδυ (6 Μαϊου) κόντρα στη Μονακό. Η ΑΕΚ από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα πήγε το παιχνίδι εκέι που ήθελε και κέρδισε με 100-94, χαρίζοντας ένα μεγάλο δώρο στους 19 και πλέον χιλιάδες φίλους της που βρίσκονταν στο κλειστό του ΟΑΚΑ!

winners Basketball Champions League 2018

Αυτό είναι το 3ο ευρωπαϊκό στν ιστορία της, μετά τη μεγάλη νίκη στο Καλλιμάρμαρο το 1968 και το Σαπόρτα το 2000.

Η ΑΕΚ δεν έχασε καθόλου προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ακόμα και όταν η Μονακό φαινόταν έτοιμη να αλλάξει τις ισορροπίες. Η ομάδα του Dragan Sakota έωρισκε λύσεις μέσα από την άκρως αποτελεσματική της επίθεση.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η ελληνική ομάδα πάτησε γκάζι, βρήκε λύσεις στην επίθεση με pick n roll που είχαν αποδέκτη τον Vince Hunter, αλλά και με προσπάθειες του Λαρεντζάκη. Η ομάδα πόνταρε πολλά στην επίθεση και αυτό όπως αποδείχτηκε της βγήκε σε καλό.

Ο χθεσινός τελικός ξεκίνησε με ένα μεγαλοπρεπές 11-2 υπέρ της ΑΕΚ. Σε όλο τον αγώνα οι παίκτες τοης ΑΕΚ μέτρησαν 23/45 δίποντα και 9/17 τρίποντα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-29, 44-53, 70-73, 94-100

AEK - winners Basketball Champions League 2018

Το παιχνίδι κρίθηκε καθαρά στην τρομερή συγκέντρωση που είχαν οι παίκτες της ΑΕΚ κάθε φορά που η Μονακό απαντούσε. Τα 2 μεγάλα σουτ του Πάντερ στην έναρξη της 4ης περιόδου έκαναν τη διαφορά καθώς οι κιτρινόμαυροι άρπαξαν το momentum από τους αντιπάλους τους, με τον Αμερικανό σουτέρ να κερδίζει φάουλ στο 36' και να βάζει σημαντικές βολές για το 82-93. Και όταν η Μονακό μείωσε στους 3, ο Τζέιμς την τελείωσε με βολές για το 94-99.

Η μεγάλη αυτή επιτυχία της ΑΕΚ,σε συνδυασμό με εκείνη επί της Μούρθια, θα βάλει στα ταμεία της ομάδας 1.000.000 ευρώ και 500.000 ευρώ στους τραπεζικούς λογαριασμούς των παικτών της.